Miedziane narzędzia ogrodnicze
- inspirowane badaniami Viktora Schaubergera
Narzędzia ogrodnicze wykonane ze stopów miedzi mogą pomóc poprawić jakość gleby i roślin. Łączą funkcjonalność i elegancję ze specjalnymi właściwościami użytych materiałów.

Viktor Schauberger
Viktor Schauberger to austriacki myśliciel, przyrodnik i wynalazca. Punktem wyjścia jego badań była obserwacja przyrody, uważał że natura działa idealnie, dlatego powinniśmy ją obserwować i w swoich działaniach naśladować. Schauberger zajmował się m.in. badaniami wody, alternatywnymi źródłami energii ale też rolnictwem i leśnictwem.
Porównując różne rodzaje gleb, Schauberger dostrzegł, że gleby urodzajne to te zasobne w miedź. Zauważył też, że od momentu upowszechnienia narzędzi żelaznych i mechanizacji rolnictwa, wielkość i jakość plonów zaczęła spadać. Eksperymenty z narzędziami wykonanymi z miedzi i stopów miedzi pokazały ich pozytywny wpływ na rośliny.
Działanie miedzianych narzędzi jest trojakie:
- Uwalniają do gleby jony miedzi – wzbogacają ją w sposób naturalny i delikatny.
- Są niemagnetyczne, więc nie zakłócają naturalnego pola elektromagnetycznego.
- Mikrocząstki miedzi w glebie wspomagają przewodzenie impulsów i równowagę elektryczną.
Za życia Viktora Schaubergera rozpoczęto próby produkcji narzędzi ogrodniczych ale z powodu oporu otoczenia narzędzia nie weszły do szerszej produkcji. Dopiero w latach 90′ dwudziestego wieku rozpoczęto produkcję na większą skalę. Od tego czasu narzędzia zyskują coraz szersze rzesze zwolenników.
Narzędzia produkowane są pod szyldem PKS Bronze. PKS to skrót od nazwy „Pithagoras Kepler School” – instytucji zajmującej się zachowaniem, rozwijaniem i promowaniem dorobku Viktora Schaubergera.

PKS Bronze